Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин чет өлкөлөрдүн парламенттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин КМШ мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору:

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Россия Федерациясы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан) - жетекчиси
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП) - жетекчинин орун басары
- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Сатыбалдиев Кыянбек Урмаматович (КСДП);
- Өмуркулов Иса Шейшенкулович (КСДП); 
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Кадыркулов Искендер Анарбекович (КСДП);
- Арапбаев Азамат Абдуллажанович (КСДП);
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Мискенбаев Меербек Жайлообаевич (КСДП); 
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП);
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт);
- Мамытов Талант Турдумаматович (Республика-Ата-Журт);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт);
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт);
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Нишанов Нургазы Нурланович (Республика-Ата-Журт);
- Исаева Динара Шертаевна (Республика-Ата-Журт);
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан);
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан);
- Султанбекова Чолпон Аалыевна (Кыргызстан);
- Шайназаров Тынчтык Урайимович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Масалиев Исхак Абсаматович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жакупова Чолпон Идиновна (Бир Бол);
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол);
- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен);
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен);
- Садык Шер-Нияз (Ата Мекен);
- Мамашова Айсулуу Турусбековна (Ата Мекен);
-Никитенко Наталья Владимировна (Ата Мекен);
- Субанбеков Бакирдин Жамалович (Бир Бол);
- Назаров Аймамат Кошоевич (Кыргызстан);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир - Бол).

2. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Украина, Беларусь Республикасы, Молдова Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Айдаров Салайдин Абдираевич - жетекчиси
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол).
 

3. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Азербайжан Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
-Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчиси
-Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан) - жетекчинин орун басары
- Кадыркулов Искендер Анарбекович (КСДП);
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Чолпонбаев Улан Сапарбекович (Республика-Ата-Журт);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс).
 

4. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Өзбекстан Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол)-жетекчиси;

- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП)-жетекчинин орун басары;

-Исаев Тилектеш Каримович (КСДП);
- Мискенбаев Меербек Жайлообаевич (КСДП); 
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);

--Исаков Музаффар Ахмадхожаевич (КСДП).
.

5. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Тажикстан Республикасы жана Түркмөнстан менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Исаев Тилектеш Каримович (КСДП)- жетекчиси
- Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт)- жетекчинин орун басары
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП);
- Жураев Сайдолимжан Маруфович (КСДП);
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан); 
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс).
 

6. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Казакстан Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП);
- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП);
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Мискенбаев Меербек Жайлообаевич (КСДП); 
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП);
- Жылкыбаев Узарбек Казиевич (КСДП);
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт);
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт);
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Исаева Динара Шертаевна (Республика-Ата-Журт);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан); 
- Султанбекова Чолпон Аалыевна (Кыргызстан);
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс);
- Сулайманов Алтынбек Турдубаевич (Бир Бол);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен);
-Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);

-Назаров Айтмамат Кошоевич (Кыргызстан )

-Никитенко Наталья Владимировна (Ата Мекен).
 

7. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Армения Республикасы жана Грузия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан) - жетекчиси
- Асылбаева Гулшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчинин орун басары
- Акаев Жанарбек Кубанычович (КСДП);
- Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт);
- Макеев Нурланбек Кадыкеевич (Кыргызстан);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жакупова Чолпон Идиновна (Бир Бол);
- Абдылдаев Мыктыбек Юсупович (Бир Бол);
- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);
- Исакунова Таалайгүл Базаркуловна (Кыргызстан).
 

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Түндүк, Борбордук жана Түштүк Америка мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору:
 

8. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Америка Кошмо Штаттары жана Канада менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП) – жетекчиси
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Мамашова Айсулуу Турусбековна (Ата Мекен) - жетекчинин орун басары
- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП);
- Примов Улан Бердибаевич (КСДП);
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Кадыркулов Искендер Анарбекович (КСДП);
- Исаев Тилектеш Каримович (КСДП);
- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП);
- Акаев Жанарбек Кубанычович (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП);
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП);
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП);
- Жылкыбаев Узарбек Казиевич (КСДП);
- Жураев Сайдолимжан Маруфович (КСДП);
- Артыков Анвар (КСДП);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Чолпонбаев Улан Сапарбекович (Республика-Ата-Журт);
- Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт);
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Нишанов Нургазы Нурланович (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан);
- Калмаматов Жыргалбек Айтиевич (Кыргызстан);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан);
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан);
- Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан);
- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Жакупова Чолпон Идиновна (Бир Бол);
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол);
- Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен);
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен);
- Сулейманов Бахадыр Исхакович (Ата Мекен);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);
- Исакунова Таалайгүл Базаркуловна (Кыргызстан);
- Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);
- Назаров Айтмамат Кошоевич (Кыргызстан);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир Бол).

9. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин түштүк америка мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП);
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП);
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП);
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жолдошбаев Камчыбек Жолдошбаевич (Өнүгүү-Прогресс); 
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Субанбеков  Бакирдин  Жамалович (Бир Бол).

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Европа мамлекеттери (анын ичинде Израиль Мамлекети) менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору:

10. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Латвия, Литва жана Эстония менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Исаева Динара Шертаевна (Республика-Ата-Журт) - жетекчиси
- Сулайманов Алтынбек Турдубаевич (Бир Бол) - жетекчинин орун басары
- Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт);
- Чолпонбаев Улан Сапарбекович (Республика-Ата-Журт);
- Султанбекова Чолпон Аалыевна (Кыргызстан);
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол);
- Жакупова Чолпон Идиновна (Бир Бол).
 

11. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Франция Республикасы, Испания жана Португалия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчиси
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Өмүркулов Иса Шейшенкулович (КСДП); 
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП);
- Жураев Сайдолимжан Маруфович (КСДП);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Чолпонбаев Улан Сапарбекович (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан);
- Шайназаров Тынчтык Урайимович (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Субанбеков Бакирдин Жамалович (Бир Бол);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир - Бол);
- Айдаров Салайдин Абдираевич (Кыргызстан).

12. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Германия Федеративдик Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП) - жетекчиси
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчинин орун басары
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП); 
- Исаев Тилектеш Каримович (КСДП);
- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП);
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Матраимов Искендер Исмаилович (КСДП);
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Мискенбаев Меербек Жайлообаевич (КСДП); 
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП);
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Калмаматов Жыргалбек Айтиевич (Кыргызстан);
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан);
- Жутанов Алмаз Токтоназарович (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);
- Абдылдаев Мыктыбек Юсупович (Бир Бол);
- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол);
- Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен);
- Садык Шер-Нияз (Ата Мекен);
- Сулейманов Бахадыр Исхакович (Ата Мекен);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);
- Исакунова Таалайгүл Базаркуловна (Кыргызстан);
- Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);
- Токторов Алмазбек Сатыевич (Кыргызстан).
- Назаров Айтмамат Кошоевич (Кыргызстан).

13. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Улуу Британия Бириккен Королдугу жана Түндүк Ирландия, Ирландия Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП) - жетекчиси 
- Матраимов Искендер Исмаилович - жетекчинин орун басары

-Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП);
- Акаев Жанарбек Кубанычович (КСДП);
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП);
- Артыков Анвар (КСДП);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Чолпонбаев Улан Сапарбекович (Республика-Ата-Журт);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Макеев Нурланбек Кадыкеевич (Кыргызстан);
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан);
- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жолдошбаев Камчыбек Жолдошбаевич (Өнүгүү-Прогресс);
- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол);
- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Мамашова Айсулуу Турусбековна (Ата Мекен);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен).
- Никитенко Наталья Владимировна (Ата Мекен);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП).

14. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Италия, Швейцария жана Ватикан менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Матраимов Искендер Исмаилович (КСДП) - жетекчиси
- Өмуркулов Иса Шейшенкулович (КСДП); 
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Орозова Карамат Бабашевна (КСДП);
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП);
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП)
- Артыков Анвар (КСДП);
- Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт);
- Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жутанов Алмаз Токтоназарович (Өнүгүү-Прогресс);
- Масалиев Исхак Абсаматович (Өнүгүү-Прогресс);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол).

15. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Бельгия, Люксембург Улуу Герцогдугу жана Нидерландар менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт) – жетекчиси;
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП) - жетекчинин орун басары;
- Жылкыбаев Узарбек Казиевич (КСДП);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Сулайманов Алтынбек Турдубаевич (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен);

- Никитенко Наталья Владиморовна (Ата Мекен);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП).

16. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Норвегия, Швеция, Дания жана Финляндия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Жапаров Акылбек Усенбекович- жетекчиси.
- Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП);
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жутанов Алмаз Токтоназарович (Өнүгүү-Прогресс);
- Абдылдаев Мыктыбек Юсупович (Бир Бол);
- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен).
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир - Бол).

17. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Польша Республикасы, Австрия Республикасы, Чехия Республикасы, Венгрия жана Словакия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол) - жетекчиси
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП) - жетекчинин орун басары
- Кадыркулов Искендер Анарбекович (КСДП);
- Орозова Карамат Бабашевна (КСДП);
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП)
- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП);
- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан);
- Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол);
- Токторов Алмазбек Сатиевич (Кыргызстан).
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);  
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП).

18. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Словения, Сербия, Болгария, Румыния жана башка балкан мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан)-жетекчиси;

-Айдаров Салайдин Абдираевич (Кыргызстан)

- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс).

19. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Греция, Кипр Республикасы жана Израиль Мамлекети менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Мискенбаев Меербек Жайлообаевич (КСДП); 
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Масалиев Исхак Абсаматович (Өнүгүү-Прогресс);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП).
 

20. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Турция Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан) - жетекчиси
- Казакбаев Руслан Айтбаевич- жетекчинин орун басары
- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Матраимов Искендер Исмаилович (КСДП);
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Исаев Тилектеш Каримович (КСДП);
- Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП);
- Орозова Карамат Бабашевна (КСДП);
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП);
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП);
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП);
- Примов Улан Бердибаевич (КСДП);
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт);
- Мамытов Талант Турдумаматович (Республика-Ата-Журт);
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт);
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт); 
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Нишанов Нургазы Нурланович (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан);
- Калмаматов Жыргалбек Айтиевич (Кыргызстан);
- Ишенбеков Урмат Ишенбекович (Кыргызстан);
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Садык Шер-Нияз (Ата Мекен);

- Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан);
- Макеев Нурланбек Кадыкеевич (Кыргызстан).
 

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Азия мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору:
21. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Япония менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан) - жетекчиси
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП) - жетекчинин орун басары
- Сатыбалдиев Кыянбек Урмаматович (КСДП);
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Кадыркулов Искендер Анарбекович (КСДП);
- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП);
- Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП);
- Акаев Жанарбек Кубанычович (КСДП);
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП); 
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП);
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП
- Жылкыбаев Узарбек Казиевич (КСДП);
- Жураев Сайдолимжан Маруфович (КСДП);
- Артыков Анвар (КСДП);
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП);
- Орозова Карамат Бабашевна (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Чолпонбаев Улан Сапарбекович (Республика-Ата-Журт);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Макеев Нурланбек Кадыкеевич (Кыргызстан);
- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Сулейманов Бахадыр Исхакович (Ата Мекен);
- Токторов Алмазбек Сатиевич (Кыргызстан).
- Субанбеков Бакирдин Жамалович (Бир Бол);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен);

-Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен).
 

22. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Монголия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан) - жетекчиси
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчинин орун басары
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Ишенбеков Урмат Ишенбекович (Кыргызстан);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);
 

23. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Корея Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Султанбекова Чолпон Аалыевна (Кыргызстан) - жетекчиси
- Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчинин орун басары
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП); 
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Калмаматов Жыргалбек Айтиевич (Кыргызстан);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен);
 

24. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Малайзия, Филиппин Республикасы, Сингапур, Индонезия, Таиланд жана Вьетнам Социалистик Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП)-жетекчиси;
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт)-жетекчинин орун басары;
-Байпакбаев Экмат Джурукпаевич(Республика-Ата-Журт)-жетекчинин орун басары;
-Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП);
- Өмүркулов Иса Шейшенкулович (КСДП); 
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП);
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП);
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Мамытов Талант Турдумаматович (Республика-Ата-Журт);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт);
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт);
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан);
- Жолдошбаев Камчыбек Жолдошбаевич (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол);
- Мамашова Айсулуу Турусбековна (Ата Мекен);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);
- Исакунова Таалайгүл Базаркуловна (Кыргызстан);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен).
 

25. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Индия Республикасы, Бангладеш жана Шри-Ланка менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП)-жетекчиси;
- Исакунова Таалайкүл Базаркуловна (Кыргызстан) – жетекчинин орун басары;
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Никитенко Наталья Владимировна (Ата Мекен);

-Сулейманов Бахадыр Искакович (Ата Мекен).
 

26. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Пакистан Ислам Республикасы жана Афганистан менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП).

27. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Кытай Эл Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчиси
- Нишанов Нургазы Нурланович (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен) - жетекчинин орун басары
- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП); 
- Сатыбалдиев Кыянбек Урмаматович (КСДП);
- Арапбаев Азамат Абдуллажанович (КСДП);
- Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП);
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Примов Улан Бердибаевич (КСДП);
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Мамытов Талант Турдумаматович (Республика-Ата-Журт);
- Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт);
- Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт);
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт);
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт);
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан);
- Ишенбеков Урмат Ишенбекович (Кыргызстан);
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан);
- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жутанов Алмаз Токтоназарович (Өнүгүү-Прогресс);
- Масалиев Исхак Абсаматович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жакупова Чолпон Идиновна (Бир Бол);
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);
- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол);
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол); 
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен);
- Сулейманов Бахадыр Исхакович (Ата Мекен);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);
- Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);
- Токторов Алмазбек Сатиевич (Кыргызстан);
- Маматов Абдумуктар Маматович.(Ата Мекен)
 

28. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Австралия жана Жаңы Зеландия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Өмүркулов Иса Шейшенкулович (КСДП) - жетекчиси
- Артыков Анвар (КСДП);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс);
- Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен).
 

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Африка, Жакынкы Чыгыш жана Орто Азия мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору:
29. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Иран Ислам Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Жылкыбаев Узарбек Казиевич (КСДП)- жетекчиси;
- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс).

30. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Иордания, Сирия Араб Республикасы, Палестина Мамлекети, Сауд Аравия Королдугу, Бириккен Араб Эмираттары, Кувейт Мамлекети жана Катар менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП) - жетекчиси
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан) - жетекчинин орун басары
- Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП);
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Матраимов Искендер Исмаилович (КСДП);
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП);
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП);
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП);
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП);
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Примов Улан Бердибаевич (КСДП);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Нишанов Нургазы Нурланович (Республика-Ата-Журт);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Султанбекова Чолпон Аалыевна (Кыргызстан);
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);
- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жолдошбаев Камчыбек Жолдошбаевич (Өнүгүү-Прогресс);
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол);
- Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен);
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен);
- Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);
- Назаров Аймамат Кошоевич (Кыргызстан);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир - Бол);
- Айдаров Салайдин Абдираевич (Кыргызстан);

-Исаков Музаффар Ахмадхожаевич (СДПК).

31. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Египет Араб Республикасы, Алжир Элдик демократиялык Республикасы, Тунис Республикасы, Марокко Королдугу жана башка африка мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс);
- Субанбеков Бакирдин Жамалович (Бир Бол);

- Исаков Музаффар Ахмадхожаевич (СДПК);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП).

Бардыгы: 31 топ